Microsoft Windows

Microsoft Windows

 

Microsoft Windows, kullanıcıya grafik arabirimler ve görsel iletilerle yaklaşarak, yazılımları çalıştırmak, komut vermek gibi klavyeden yazma zorunluluğunu ortadan kaldıran, Microsoft şirketinin geliştirdiği dünyada en çok kullanılan işletim sistemidir. İlk Windows20 Kasım 1985 tarihinde piyasaya sunulmuştur.

Microsoft'un ilk işletim sistemi olan MS-DOS'tan farklı olarak Windows'ta aynı anda çok sayıda yazılımla çalışmak mümkündür. Windows, masaüstü pazarında en yaygın kullanılan işletim sistemidir. 2002 yılında, Windows dünya çapında masaüstü piyasasında yaklaşık %97.46'lık bir pay sahibiydi. 2006 Nisan ayı istatistikleri bu oranın %89, 2007 Aralık ayı istatistikleri ise %87.8 seviyesinde olduğunu gösteriyor. Ayrıca 2007 Aralık ayındaki payın %6.5'i Windows Vista işletim sistemidir. Microsoft Windows'un piyasadaki en büyük rakibi Apple tarafından geliştirilen Mac OS'tur. 

Microsoft Windows işletim sisteminin son versiyonu 1 Ekim 2014'te piyasaya çıkan Windows10'dur. Windows Vista'dan sonra Microsoft, Windows 7 ile başarıyı yakalamış bu başarıyı Windows8 ile devam ettirmektedir.

Microsoft Windows işletim sistemi, daha eski IBM PC için olan MS-DOS ortamının üzerine bir grafik katmanı olarak başlamıştır. Modern sürümleri daha yeni olan Windows NT çekirdeği üzerine kuruludur. Windows 32-bit ve 64-bit Intel ve AMD işlemciler üzerinde çalışır. Windows'un daha eski sürümleri DEC Alpha, MIPS R4000, ve PowerPC mimarilerinde de çalışmaktaydı.

Intel Itanium işlemciler tarafından kullanılan IA-64 ve daha sonra AMD64 mimarilerinin çıkmasıylaMicrosoft güncel işletim sistemlerinin bunları destekleyen sürümlerini piyasaya sundu. Modern 64-bit Windows ailesi Windows XP 64-bit Edition for IA-64 systems, Windows XP Professional x64 Edition for AMD64 systems ve Windows Server 2003'ten oluşur.

Windows'un taşınabilir cihazlar için geliştirilmiş sürümü Windows CE'dir. 32-bit bir işletim sistemi olan Windows CE ARM, StrongARM, Intel XScale ve MIPS işlemcilerinde çalışır. Windows NT, XP ,CE ve 8'in gömülü çalışan sürümleri de mevcuttur.

Microsoft'un Windows işletim sistemi ile Apple'ın Mac OS işletim sistemi arasındaki rekabet yıllardır devam etmektedir. Apple'ın fiyatları her bütçeye uymadığından dolayı Windows kullanımı daha fazladır.

microsoft ile ilgili görsel sonucu

 

Hakkımızda

Tetraport Teknoloji A.Ş. yetkin kadrosu ile kullanıcılarına eğitim, destek, proje danışmanlığı ve lisans bakım hizmetlerini sunmaktadır.

İletişim

Bülten Kaydı

Gelişmelerden ve fırsatlardan haberdar olmak için bültenimize kayıt olabilirsiniz.

Uzak Bağlantı Araçları

Dönüşüme Başlayın Şimdi!
vertical-hand-icon